
- This event has passed.
Masterclass AHS Brno
29/09/2019, 10:00 - 18:00
PRO KOHO?
Kurz je otevřen všem milovníkům barokní hudby, a to bez omezení věku. Je zaměřen na barokní vokální hudbu 17. století – především na interpretaci a práci s textem. U zpěváků je předpokladem pro práci znalost angličtiny, italštiny, nebo francouzštiny. Loutnista Manuel de Grange a cembalista Laurent Stewart mají letité zkušenosti s doprovodem zpěváků a znají dobře nejen francouzský, ale i italský repertoár.
Je možné přijít i s vlastním korepetitorem. Na místě bude k dispozici cembalo.
Na každého aktivního účastníka máme vyhrazeno 60 min. Celkový počet míst pro aktivní účast je 7. Neaktivní účast je vítána a je zdarma.
KDY a KDE?
29. září 2019, 10h -13h a 14h-18h
Akademie staré hudby, Janáčkovo náměstí 2a, Brno
JAK SE PŘIHLÁSIT?
- přihlášku zašlete do 24. září 2019 na dagmar.saskova@email.cz (jméno a příjmení, věk, telefonní kontakt, hlasový obor, seznam skladeb, na kterých chcete pracovat, zda požadujete doprovod cembala, loutny nebo budete mít svůj, příp. zda preferujete hodinu v dopoledním nebo odpoledním bloku)
- aktivní účast bude potvrzena do 25. září 2019
ZA KOLIK?
- aktivní účast 500 Kč/ hod., studenti 400 Kč /hod., k zaslání na účet do 27. 9. 2019
(číslo účtu 670100-2205464844/6210)
- pasivní účast zdarma
Mezzosopranistka Dagmar Šašková se již 15 let specializuje na barokní hudbu. Po studiu sólového zpěvu na ZČU v Plzni a JAMU v Brně vystudovala barokní zpěv v Centru barokní hudby ve Versailles.
Jako sólistka spolupracuje se soubory Collegium 1704, Musica Florea, Akadêmia, Il Festino, Le Poème Harmonique, Le Concert Brisé, La Fenice, Les Paladins, Pygmalion, La Reverencia a Simphonie du Marais. Natočila více než 15 CD italské, francouzské a německé barokní hudby. Pro Rok české hudby 2014 připravila pro České centrum v Paříži cyklus koncertů české hudby.
V roce 2010 debutovala v roli Corisandy v Lullyho opeře Amadis (Avignon, Olivier Schnnebeli). Na 15 francouzských scénách ztvárnila roli Melanto v Monteverdiho Návratu Odysea (Jérôme Correas). Zazpívala si Didonu v Purcellově Dido a Aeneas (Lyon, Jean Tubéry). Se souborem Akademia se na scéně objevila jako Musica a Messagiera v Monteverdiho Orfeovi (New Delhi, Mety, Remeš, Paříž, Françoise Lasserre). Se Simphonie du Marais ztělěsnila Doris, Zaidu a Olympii v Galantní Evropě Andrého Campry (vídeňský Konzerthaus, Hugo Reyne). Letos v únoru se poprvé představila v Pařížské filharmonii v roli Aurory v opeře Il mondo alla roversa od Baldasara Galuppiho pod vedením Françoise Lasserre.
V Paříži byla v lednu 2014 přizvána k projektu Cultures centrales, aby předala francouzským studentům svou zkušenost s českou písní. Barokní zpěv vyučovala také v New Delhi, Santiagu de Chile a v korejském Soulu.
Laurent Stewart začal hrát na cembalo ve 12 letech v Nice, posléze pokračoval ve Veroně. V Lille vystudoval hru na cembalo a komorní hru. Pod vedením Jose van Immerseela na Královské konzervatoři v Antverpách studoval hru na cembalo současně s hrou na varhany u Jean Boyera.
Je vyhledávaným sólistou na významných evropských festivalech staré hudby, jako je například Festival OudeMuziek v Utrechtu, Festival La Roque d’Anthéron, Flanderský festival, Bozar Music v Bruselu, Villa Medici nebo Zámek Versailles.
Velmi rád se věnuje komorní hudbě. Účastní se mnoha koncertů v prestižních souborech: mezi nimi La Fenice, Pulcinella, Akademia, Il Seminario Musicale, Ricercar consort, Clément Janequin, Baroque Traversées, Poème Harmonique, s nimiž se věnuje evropské hudbě z období baroka, ale i renesance.
Spolupracuje s orchestry Grande Ecurie a Chambre du Roy (Jean-Claude Malgoire), stejně jako s belgickým orchestrem Les Agrémens (Guy Van Waas). Podílel se na téměř šedesáti nahrávkách s různými soubory. Jeho sólové nahrávky získaly vynikající hodnocení a řadu ocenění.
Manuel de Grange se narodil v Chile a studoval klasickou kytaru, harmonii, kontrapunkt a komorní hudbu na Institutu hudby katolické univerzity v Santiagu de Chile. V roce 1990 se usadil ve Francii, kde nastoupil do třídy Rafaela Andia na Ecole Normale de Musique v Paříži, aby studoval klasickou kytaru, barokní kytaru a komorní hudbu. V roce 1999 studoval loutnu, teorbu a basso continuo s Claire Antonini na pařížské Conservatoire Supérieur. Dále se zdokonaloval pod vedením Hopkinsona Smithe na Schola Cantorum v Basileji.
Manuel de Grange vystupuje jako sólista a kontinuista v různých souborech, s nimiž pravidelně hraje a nahrává po celém světě: Le Poème Harmonique, Le Parlement de Musique, Les Paladins Maîtrise du centre de musique Baroque de Versailles, Ensemble Jacques Moderne.
Od roku 2000 spolupracuje také s režisérem Jeanem-Denisem Monorym, v jehož představeních zaštiťuje hudební režii. Institut hudby katolické univerzity v Chile ho zve pravidelně na interpretační kurzy.
Manuel de Grange nahrál 30 CD, z nichž některé obdržely nejvyšší ocenění od specializovaného tisku.